academy awards

It’s that time of year again: the Academy Awards are upon us.  It’s the 86th annual celebration of the best that cinema has to offer (or the best films that didn’t ruffle the feathers of Academy voters—seriously, people, no Before Midnight?  Come on!).

Don’t expect it to be a night of terrific upsets—if most winners don’t fall under the umbrellas of American Hustle or 12 Years a Slave, we’re going to be losing some serious money tonight.  Ellen DeGeneres will be hosting the big night, which will feature a cavalcade of kinda toothless jokes and a lot of celebrity close-ups.  Cinema!

And the 2014 Academy Award Winners Are…

Best Picture

  • American Hustle
  • Captain Phillips
  • Dallas Buyers Club
  • Gravity
  • Her
  • Nebraska
  • Philomena
  • 12 Years a Slave
  • The Wolf of Wall Street

Best Director

  • David O. Russell, American Hustle
  • Alfonso Cuarón, Gravity
  • Alexander Payne, Nebraska
  • Steve McQueen, 12 Years a Slave
  • Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street

Best Actress in a Leading Role

  • Amy Adams, American Hustle
  • Cate Blanchett, Blue Jasmine
  • Sandra Bullock, Gravity
  • Judi Dench, Philomena
  • Meryl Streep, August: Osage County

Best Actor in a Leading Role

  • Christian Bale, American Hustle
  • Bruce Dern, Nebraska
  • Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street
  • Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
  • Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club

Best Actress in a Supporting Role

  • Sally Hawkins, Blue Jasmine
  • Jennifer Lawrence, American Hustle
  • Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
  • Julia Roberts, August: Osage County
  • June Squibb, Nebraska

Best Actor in a Supporting Role

  • Barkhad Abdi, Captain Phillips
  • Bradley Cooper, American Hustle
  • Michael Fassbender, 12 Years a Slave
  • Jonah Hill, The Wolf of Wall Street
  • Jared Leto, Dallas Buyers Club

Best Original Screenplay

  • American Hustle, written by Eric Warren Singer and David O. Russell
  • Blue Jasmine, written by Woody Allen
  • Dallas Buyers Club, written by Craig Borten & Melisa Wallack
  • Her, written by Spike Jonze
  • Nebraska, written by Bob Nelson

Best Adapted Screenplay

  • Before Midnight, written by Richard Linklater, Julie Delpy, and Ethan Hawke
  • Captain Phillips, screenplay by Billy Ray
  • Philomena, screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
  • 12 Years a Slave, screenplay by John Ridley
  • The Wolf of Wall Street, screenplay by Terence Winter

Best Cinematography

  • The Grandmaster, Philippe Le Sourd
  • Gravity, Emmanuel Lubezki
  • Inside Llewyn Davis, Bruno Delbonnel
  • Nebraska, Phedon Papamichael
  • Prisoners, Roger A. Deakins

Best Film Editing

  • American Hustle, Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
  • Captain Phillips, Christopher Rouse
  • Dallas Buyers Club, John Mac McMurphy and Martin Pensa
  • Gravity, Alfonso Cuarón and Mark Sanger
  • 12 Years a Slave, Joe Walker

Best Original Score

  • The Book Thief, John Williams
  • Gravity, Steven Price
  • Her, William Butler and Owen Pallett
  • Philomena, Alexandre Desplat
  • Saving Mr. Banks, Thomas Newman

Best Original Song

  • “Happy,” Despicable Me 2, music and lyric by Pharrell Williams
  • “Let It Go,” Frozen, music and lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “The Moon Song,” Her, music by Karen O; lyric by Karen O and Spike Jonze
  • “Ordinary Love,” Mandela: Long Walk to Freedom, music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen and lyric by Paul Hewson

Best Costume Design

  • American Hustle, Michael Wilkinson
  • The Grandmaster, William Chang Suk Ping
  • The Great Gatsby, Catherine Martin
  • The Invisible Woman, Michael O’Connor
  • 12 Years a Slave, Patricia Norris

Best Makeup and Hairstyling

  • Dallas Buyers Club, Adruitha Lee and Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa, Stephen Prouty
  • The Lone Ranger, Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Animated Short Film

  • Feral, Daniel Sousa and Dan Golden
  • Get a Horse!, Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • Mr. Hublot, Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • Possessions, Shuhei Morita
  • Room on the Broom, Max Lang and Jan Lachauer

Best Animated Feature Film

  • The Croods
  • Despicable Me 2
  • Ernest and Celestine
  • Frozen
  • The Wind Rises

Best Visual Effects

  • Gravity, Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
  • Iron Man 3, Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
  • The Lone Ranger, Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
  • Star Trek Into Darkness, Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

Best Live-Action Short Film

  • Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me), Esteban Crespo
  • Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything), Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • Helium, Anders Walter and Kim Magnusson
  • Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?), Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • The Voorman Problem, Mark Gill and Baldwin Li

Best Documentary Short Subject

  • CaveDigger, Jeffrey Karoff
  • Facing Fear, Jason Cohen
  • Karama Has No Walls, Sara Ishaq
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life, Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall, Edgar Barens

Best Documentary Feature

  • The Act of Killing
  • Cutie and the Boxer
  • Dirty Wars
  • The Square
  • 20 Feet From Stardom

Best Foreign Language Film

  • The Broken Circle Breakdown (Belgium)
  • The Great Beauty (Italy)
  • The Hunt (Denmark)
  • The Missing Picture (Cambodia)
  • Omar (Palestine)

Best Sound Mixing

  • Captain Phillips, Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
  • Gravity, Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis, Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
  • Lone Survivor, Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

Best Sound Editing

  • All Is Lost, Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • Captain Phillips, Oliver Tarney
  • Gravity, Glenn Freemantle
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Brent Burge
  • Lone Survivor, Wylie Stateman

Best Production Design

  • American Hustle, Judy Becker (Production Design) and Heather Loeffler (Set Decoration)
  • Gravity, Andy Nicholson (Production Design) and Rosie Goodwin and Joanne Woollard (Set Decoration)
  • The Great Gatsby, Catherine Martin (Production Design) and Beverley Dunn (Set Decoration)
  • Her, K.K. Barrett (Production Design) and Gene Serdena (Set Decoration)
  • 12 Years a Slave, Adam Stockhausen (Production Design) and Alice Baker (Set Decoration)

What do you think of the winners?  Did your picks make it?