Kind of the cooler, younger, hipper roommate of the more staid and predictable Oscars, the Film Independent Spirit Awards are held one day before the Academy Awards ceremony, and celebrate independent filmmakers.  And they have just announced their nominees for the 2013 ceremony—and the entrees are far more interesting than most of what will likely dominate the Oscar race.

Moonrise Kingdom, Silver Linings Playbook, and Beasts of the Southern Wild dominate the nominations, which isn’t a huge surprise by any means.  Coming Soon notes that the heavy nominations for both Moonrise Kingdom and Silver Linings Playbook guarantees both films at least a few major Oscar nods, and we can’t say we disagree.

Elsewhere, we’ve finally slipped into the alternate universe in which Matthew McConaughey receives two—count ‘em, two—Independent Spirit Awards acting nominations in the same year: a Best Actor nod for his work in Killer Joe, and a Best Supporting Actor nom for Magic Mike.  We’re through the looking glass here, people (not sure what that means, I just always wanted to say it).

Check out the full list of nominees below, via Coming Soon:

BEST FEATURE
Beasts of the Southern Wild
Bernie
Keep the Lights On
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, Moonrise Kingdom
Julia Loktev, The Loneliest Planet
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

BEST SCREENPLAY
Wes Anderson & Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Zoe Kazan, Ruby Sparks
Martin McDonagh, Seven Psychopaths
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)
Fill the Void
Gimme the Loot
Safety Not Guaranteed
Sound of My Voice
The Perks of Being a Wallflower

BEST FIRST SCREENPLAY
Rama Burshtein, Fill the Void
Derek Connolly, Safety Not Guaranteed
Christopher Ford, Robot & Frank
Rashida Jones & Will McCormack, Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki, Gayby

JOHN CASSAVETES AWARD
Breakfast with Curtis, WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Laura Colella
Middle of Nowhere, WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Ava DuVernay, PRODUCERS: Howard Barish, Paul Garnes,
Mosquita y Mari, WRITER/DIRECTOR: Aurora Guerrero, PRODUCER: Chad Burris
Starlet, WRITER/DIRECTOR: Sean Baker, PRODUCERS: Blake Ashman-Kipervaser, Kevin Chinoy, Patrick Cunningham, Chris Maybach, Francesca Silvestri
The Color Wheel, WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Alex Ross Perry, WRITER: Carlen Altman

BEST FEMALE LEAD
Linda Cardellini, Return
Emayatzy Corinealdi, Middle of Nowhere
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead, Smashed

BEST MALE LEAD
Jack Black, Bernie
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
John Hawkes, The Sessions
Thure Lindhardt, Keep the Lights On
Matthew McConaughey, Killer Joe
Wendell Pierce, Four

BEST SUPPORTING FEMALE
Rosemarie DeWitt, Your Sister’s Sister
Ann Dowd, Compliance
Helen Hunt, The Sessions
Brit Marling, Sound of My Voice
Lorraine Toussaint, Middle of Nowhere

BEST SUPPORTING MALE
Matthew McConaughey, Magic Mike
David Oyelowo, Middle of Nowhere
Michael Péna, End of Watch
Sam Rockwell, Seven Psychopaths
Bruce Willis, Moonrise Kingdom

BEST CINEMATOGRAPHY
Yoni Brook, Valley of Saints
Lol Crawley, Here
Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild
Roman Vasyanov, End of Watch
Robert Yeoman, Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
How to Survive a Plague
DIRECTOR: David France
PRODUCERS: David France, Howard Gertler

Marina Abramoviæ: The Artist is Present
DIRECTOR: Matthew Akers
PRODUCERS: Maro Chermayeff, Jeff Dupre

The Central Park Five
DIRECTORS/PRODUCERS: Ken Burns, Sarah Burns, David McMahon

The Invisible War
DIRECTOR: Kirby Dick
PRODUCERS: Tanner King Barklow, Amy Ziering

The Waiting Room
DIRECTOR/PRODUCER: Peter Nicks
PRODUCERS: Linda Davis, William B. Hirsch

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
Amour
Once Upon A Time in Anatolia
Rust And Bone
Sister
War Witch

16th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD – The 16th annual Piaget Producers Award honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Nobody Walks PRODUCER: Alicia Van Couvering
Prince Avalanche, PRODUCER: Derrick Tseng
Stones in the Sun, PRODUCER: Mynette Louie

19th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD – The 19th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Pincus, DIRECTOR: David Fenster
Gimme the Loot, DIRECTOR: Adam Leon
Electrick Children, DIRECTOR: Rebecca Thomas

STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD – The 18th annual Truer Than Fiction Award is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Leviathan
DIRECTOR: Lucien Castaing-Taylor and Véréna Paravel
The Waiting Room, DIRECTOR: Peter Nicks
Only the Young, DIRECTOR: Jason Tippet & Elizabeth Mims

ROBERT ALTMAN AWARD – (Given to one film’s director, casting director, and
its ensemble cast)
Starlet, Director: Sean Baker